Wydarzenia »

IMGW-PIB na „Pikniku z klimatem”

1 września 2013 r. odbył się na Placu Zamkowym w Warszawie „Piknik z klimatem” Przewodnim tematem imprezy była zbliżająca się Konferencja ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu (COP 19), która odbędzie się w dniach od 11 do 22 listopada 2013 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizacja Szczytu w stolicy Polski oznacza wizytę przywódców państw oraz negocjatorów z ponad 190 krajów świata. Przyznanie organizacji COP 19 oznacza, że Polska będzie sprawować prezydencję w konwencji klimatycznej od listopada 2013 r. do listopada 2014 r., a Minister Środowiska RP będzie przewodniczył obradom konferencji.
Czego spodziewamy się po planowanej COP 19? – to pytanie towarzyszyło rozmowom na „Pikniku z Klimatem”. „Piknik z klimatem” otworzyli i jako pierwsi wzięli udział w dyskusji – Ambasador Królestwa Danii, Wiceminister Środowiska, Zastępca Prezydenta Warszawy oraz główny organizator – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, który podkreślił, że „Docierając bezpośrednio do mieszkańców, chcemy pokazać, jak wiele każdy z nas ma wspólnego z ekologią i jednocześnie jak, dokonując niewielkich zmian w naszym otoczeniu możemy pozytywnie wpływać na klimat. Ważne, by poprzez różne działania edukacyjne zmieniać postawy ludzi tak, by rozsądniej korzystali ze środowiska, pamiętając o przyszłych pokoleniach”.
Wśród uczestników „Pikniku z klimatem” nie zabrakło Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Naukowego. Mieszkańcy stolicy i turyści mieli okazję, by z bliska przyjrzeć się pracy Instytutu trochę od kuchni. Na liczne pytania odpowiadała dr Danuta Limanówka i mgr Andrzej Czuryłowski. Pytano między innymi, w jaki sposób i na jakich wysokościach są prowadzone pomiary wiatru, jak działa heliograf, jak urządzenia do wykrywania i rejestracji burz. Wiele osób zainteresował Projekt KLIMAT (na stoisku znalazły się plakaty i inne materiały promujące Projekt), poruszano kwestie związane z niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi i hydrologicznymi – burzami, silnym wiatrem, suszą, powodzią, intensywnymi opadami deszczu oraz ingerencją człowieka w środowisko naturalne. Były też gry i zabawy z nagrodami dla najmłodszych, a także pakiety materiałów informacyjnych dla tych wszystkich, którzy wiedzę traktują, jako ważny element życia. Organizatorami tłumnie odwiedzanego stoiska IMGW-PIB byli Danuta Limanówka, Gabriela Klimek, Piotr Owczarski, Piotr Pietrzykowski, Andrzej Czuryłowski, Barbara Brzóska, Adam Jaczewski, Maria Zaleska, Artur Piątkowski, Rafał Szczytowski.Powrót <<